Jedenaście moich haiku i opis sylwetki opublikowane w pierwszym tegorocznym wydaniu Salonu Literackiego - w Zakątku Haiku, redagowanym przez Roberta Kanię.
Marta Chociłowska, mieszkająca w Warszawie miłośniczka kotów, jazdy na rowerze i poezji haiku, współautorka polskich i zagranicznych antologii haiku, laureatka i juror polskich i międzynarodowych konkursów haiku. Ma publikacje w wielu międzynarodowych magazynach haiku i haiga. Autorka opracowania Pory roku w polskim kigo, członkini komitetu założycielskiego i skarbnik Polskiego Stowarzyszenia Haiku.
Od maja 2013 słuchaczka Polskiej Szkoły Klasycznego Haiku „KUZU”.
Marta należy do polskich autorek z publikacjami w największej liczbie międzynarodowych magazynów oraz z nagrodami i wyróżnieniami w największej liczbie krajowych i międzynarodowych konkursów. Pomimo czerpania z klasyki pisze często nowoczesne haiku. Jestem zachwycony jej „kocykiem z dzieciństwa” i „ptakami wędrownymi”, które dały tytuł pierwszemu almanachowi członków Polskiego Stowarzyszenia Haiku. W jej haiku częstym motywem jest szpital, odchodzenie, pożegnania, ale też zachwyt nad prostym ćwierkaniem wróbli czy rechotaniem żab. Jej utwory przypominają o ulotności, ale i pięknie życia.
Robert Kania
wczesna wiosnana szpitalnym stoliku
kwiaty z papieru
*
wszędzie ćwierkanie
uliczny grajek odkłada
skrzypce
*
kwitnące wiśnie
nawet księżyc jest lekko
zaróżowiony
*
skrzypiący pomost
na jedną chwilę cichnie
rechotanie żab
*
w jego ramionach
zapach jaśminu
do rana
*
pora deszczowa
w bukiecie panny młodej
kiełkuje ziarnko
*
ścinanie trzciny
stopniowo błękitnieje
rozlewisko
*
ptaki wędrowne
klucz do letniego domku
pod wycieraczką
*
pogrzeb
jej pierwsza podróż
samotnie
*
chłodny powiew
pajączek na swej nici
leci w nieznane
*
kocyk z dzieciństwa
teraz otulam nim
chłód mojej matki
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz