2018-01-22

Wybór do Salonu Literackiego

Jedenaście moich haiku i opis sylwetki opublikowane w pierwszym tegorocznym wydaniu Salonu Literackiego - w Zakątku Haiku, redagowanym przez Roberta Kanię.

Marta Chociłowska, mieszkająca w Warszawie miłośniczka kotów, jazdy na rowerze i poezji haiku, współautorka polskich i zagranicznych antologii haiku, laureatka i juror polskich i międzynarodowych konkursów haiku. Ma publikacje w wielu międzynarodowych magazynach haiku i haiga. Autorka opracowania Pory roku w polskim kigo, członkini komitetu założycielskiego i skarbnik Polskiego Stowarzyszenia Haiku.
Od maja 2013 słuchaczka Polskiej Szkoły Klasycznego Haiku „KUZU”.


Marta należy do polskich autorek z publikacjami w największej liczbie międzynarodowych magazynów oraz z nagrodami i wyróżnieniami w największej liczbie krajowych i międzynarodowych konkursów. Pomimo czerpania z klasyki pisze często nowoczesne haiku. Jestem zachwycony jej „kocykiem z dzieciństwa” i „ptakami wędrownymi”, które dały tytuł pierwszemu almanachowi członków Polskiego Stowarzyszenia Haiku. W jej haiku częstym motywem jest szpital, odchodzenie, pożegnania, ale też zachwyt nad prostym ćwierkaniem wróbli czy rechotaniem żab. Jej utwory przypominają o ulotności, ale i pięknie życia.

Robert Kania
wczesna wiosna
na szpitalnym stoliku
kwiaty z papieru
* 
wszędzie ćwierkanie
uliczny grajek odkłada
skrzypce
* 
kwitnące wiśnie
nawet księżyc jest lekko
zaróżowiony
* 
skrzypiący pomost
na jedną chwilę cichnie
rechotanie żab
* 
w jego ramionach
zapach jaśminu
do rana
* 
pora deszczowa
w bukiecie panny młodej
kiełkuje ziarnko
* 
ścinanie trzciny
stopniowo błękitnieje
rozlewisko
* 
ptaki wędrowne
klucz do letniego domku
pod wycieraczką
* 
pogrzeb
jej pierwsza podróż
samotnie
* 
chłodny powiew
pajączek na swej nici
leci w nieznane
* 
kocyk z dzieciństwa
teraz otulam nim
chłód mojej matki


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz